E-Okul Giriş Sorunları ve Çözüm Önerileri

e-Okul sistemine giriş aşamasında veliler, öğrenciler, öğretmenler veya okul yöneticileri bazı durumlarda problemlerle karşılaşabilmektedir. Yaşanan bu problemler sonucunda bazı kullanıcı şikayetleri oluşabilmektedir. Bu şikayetler dile getirilirken aşağıdaki şekilde ifadeler kullanılabilmektedir:

 • “e-Okul giremiyorum”
 • “e-Okul’a giriş yapamıyorum”
 • “e-Okul giriş sorunu”
 • vb.

e-okul giriş sorunları hakkında bilgiler ve çözüm önerileri

E-Okul Giriş Sorunlarının Kaynağı

e-Okul sistemine giriş esanında karşılaşılan sorunların pek çok farklı sebebi olabilmektedir. Bunlar sistemle alakalı olabileceği gibi kulanıcı bilgisayarı veya bizzat kullanıcıyla alakalı sebepler de olabilir. E-Okul giriş sorunlarına yönelik olarak aşağıdaki gibi sebeplerden söz edebilmek mümkündür:

 • Özellikle dönem sonlarında yoğun kullanıcı trafiği nedeniyle veya yoğun veri girişi nedeniyle sunuculara bağlanma problemi yaşanabilmektedir. Burada altyapısal ve donanımsal sınırlamalar sebebiyle sistem yavaş çalışabilmekte veya kilitlenebilmektedir. Her ne kadar Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından bu sorunlar bilinmekte ve geliştirme çalışmaları yapılmakta olsa da kullanıcıların sabırlı davranmaları ve tekrar tekrar bağlantı girişimlerinde bulunmaları gerekmektedir.
 • E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi veya E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi girişlerinde kullanıcılardan bazı alanlara birtakım veriler girmeleri istenmektedir. Bu veriler güvenlik rakamları, TC Kimlik No, Okul Numarası, Kullanıcı Adı, Şifre veya birtakım kimlik bilgileri olabilmektedir. Bu veri girişlerinde doğru bilginin giriliyor olması gerekmektedir. Özellikle sistemleri yeni kullanmaya başlayan kullanıcılar yanlış bilgi girebilmektedir. Bu noktada dikkatli olunması önem arzetmektedir.

E-Okul Giriş Problemleri İçin Çözüm Önerileri

Zaman zaman da olsa e-Okul sistemleri için giriş aşamalarında yaşayabileceğiniz sorunlara karşı aşağıda belirtilen çözüm önerilerine göz atabilirsiniz.

 • Trafik yoğunluğu sebebiyle sunucuların zorlanması durumu söz konusu ise F5 tuşuna basarak veya tarayıcınızın Yenile butonunu kullanarak sayfayı yeniden yükleyiniz. Kaydetmediğiniz veriler için silinme ihtimalini de göz önünde bulundurunuz.
 • Tarayıcı olarak Internet Explorer kullanmak bazı durumlarda faydalı olabilir. Problem yaşadığınız durumlarda e-okul girişini bir de Internet Explorer kullanarak deneyin.
 • Sisteme girerken hata mesajı alıyorsanız güvenlik rakamı veya diğer verileri doğru girdiğinizden emin olunuz.
 • Klavyenizde CAPS LOCK veya NUM LCK tuşlarının aktif olup olmadığını kontrol ediniz.
 • Kimlik bilgilerine dair sorular için emin olmadığınız kısımlar için öğrenci kimliğine bakarak istenen veriyi giriniz.

Bu önerilerin geçerli olmadığı durumlar için http://bigb.meb.gov.tr/www/iletisim.php adresine giderek e-Okul sisteminin idaresini yürüten MEB Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ile iletişime geçebilirsiniz.

1 Yorum

 1. neşe 13 Aralık 2013 Reply

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.