E-Okul Kayıt (E-Kayıt) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

E-Okul Kayıt ya da diğer adıyla E-Kayıt işlemleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sunulan bir hizmet olup aynı zamanda internet üzerinden sorgulama yapılan bir bilgi edinme sistemidir. Bu sistemde ilköğretime veya 5. sınıfa yeni başlayacak öğrencilerin hangi okulda eğitim-öğretim hayatına başlayacağı merkezi olarak belirlenir. Burada sistem öğrencileri okula yerleştirirken adres bilgisini dikkate alır. Adresi bilgisinin kullanılmasındaki amaç öğrenci ikametine yakın okula yerleşimin sağlanmasıdır.

E-Kayıt Sonucunu Nasıl Öğrenebilirim?

E-Okul Kayıt sonucunu öğrenmek oldukça basittir. Sorgulamanın nasıl yapılabileceği adım adım aşağıda anlatılmaktadır.

Adım 1: E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi Sayfasını Açın

E-Kayıt ekranına giriş linki E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi giriş sayfası üzerinden verilmektedir. Bu sebeple öncelikle e-okul ekranını açmamız gerekiyor. Aşağıdaki resme tıklayarak ekrana gidebilirsiniz.

e-okul sistemi giriş

Adım 2: Kırmızı Yazılardan E-Kayıt Linkini Bulun

E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi sayfasını açtığınızda kırmızı yazılarla birtakım linklerin olduğunu göreceksiniz. E-Kayıt sonuçları sisteme aktarıldığında burada sizi ilgili sorgu ekranına götürecek bir link belirecektir. Tahmini olarak Temmuz sonu Ağustos başı zamanlarına denk gelebilmektedir. E-Okul Kayıt sorgulamasını bu dönemden erken yapmak isterseniz kafa karışıklığı yaşayabilirsiniz zira e-kayıt linki bulunmayacaktır.

e-kayıt giriş

resmi büyütmek için üzerine tıklayınız

Adım 3: TC Kimlik No ile E-Okul Kayıt Sorgusunu Yapın

E-Kayıt linkine tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır. Burada yapmanız gereken tek şey öğrenci TC kimlik numarasını girmek ve resimdeki güvenlik giriş kodunu girmektir.

e-kayıt sorgulama ekranı

Öğrencinin Okulu Değişebilir mi?

Merkezi olarak bir okula atanmış öğrencinin özel bir durumu yoksa okulu keyfi olarak değiştirmek mümkün değildir. Sistem adresi esas aldığı için eğer sisteme yansıyan adres ikamet adresi değilse en yakın nüfus müdürlüğüne giderek öğrencinin sistemde görünen adresini ikamet adresine göre değiştirmeniz gerekir. Sonra da ilçe milli eğitim müdürlüğüne gidip düzelme işlemi için başvurabilirsiniz.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.