E-Okul kullanım özellikleri nelerdir?

E-Okul kullanım özellikleri iki farklı modüle göre değişmektedir. E-Okul sistemini oluşturan modüller E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi ve E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi şeklindedir. E-Okul kullanım özellikleri, kullanılan sisteme ve sistemi kullanan kullanıcının yetkilerine göre aşağıdaki şekilde özetlenebilir.

e-okul kullanım özellikleri

Veliler ve Öğrenciler İçin E-Okul Kullanım Özellikleri

Veliler ve öğrenciler e-okul sisteminde sadece gözlem yetkisine sahiptir. Veri girişi yapamazlar. Veliler ve öğrenciler E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden e-okul’a ulaşabilirler. Sisteme erişim ile birlikte veliler ve öğrencilerin yapabileceği işlemler genel olarak aşağıdaki gibidir.

  • Okul yöneticileri ya da öğretmenler tarafından iletilmek istenen duyurular gözlemlenebilir.
  • Ders programı, ders başlangıç ve bitiş saatleri, derslere giren öğretmen bilgileri haftalık ders programı gözlemlenebilir.
  • Dönem içinde özürlü ve özürsüz devamsızlıklar görülebilir.
  • Öğrencinin okulda aldığı sınav, proje ve performans belirlemeye yönelik çalışmalarla ilgili puanlar görülebilir.
  • Öğrencinin hangi dersten ne zaman sınav olacağı ve projesini teslim edeceği tarihler görülebilir.

Öğretmenler ve Okul Yöneticileri İçin E-Okul Kullanım Özellikleri

Öğretmenler ve okul yöneticileri e-okul sisteminde veri girişi yetkisine sahiptirler. Yetki seviyelerine göre okullara ilişkin, öğretmenlere ilişkin ve öğrencilere ilişkin veriler E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi modülü üzerinden sisteme girilmektedir. E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi içerisinde iki adet modül bulunmaktadır. Bunlar Kurum İşlemleri Modülü ve Öğrenci İşlemleri Modülü şeklindedir. Bu modüller içerisinde yapılabilecek işlemler genel olarak aşağıdaki gibidir.

1. Kurum İşlemleri Modülü: Kurum İşlemleri Modülü okul, okul yöneticileri ve öğretmen bilgilerinin girşinin yapıldığı ve kullanıcı yetkilerinin düzenlendiği alandır. Bu alanda aynı zamanda öğrencilerin sistemsel kaydı da yapılmaktadır. Öğrenci resimleri bu modül içerisinden yüklenir.

2. Öğrenci İşlemleri Modülü: Öğrenci İşlemleri Modülü içerisinde öğrencilere ilişkin ayrıntı bilgilerin giriş yapılır. Bu bilgileri içerisinde öğrencinin nüfus kayıt verileri ve demografik bilgileri yer alır. Öğrencinin aktiflik ve pasiflik işlemleri de bu modül altından gerçekleştirilir.

1 Yorum

  1. Essere 18 Ağustos 2014 Reply

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.