E-Okul not değiştirme mümkün mü?

E-Okul not değiştirme işlemi öğretmenler ve okul idarecileri için mümkün olabilmektedir. Öğrenciler ya da veliler e-okul not değiştirme işlemi yapamazlar.

E-Okul sisteminin iki ana modülü vardır. Bunlar E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi ve E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi şeklindedir. Yönetim Bilgi Sistemi öğretmenler, okul idareciler, Milli Eğitim Müdürlükleri ve Bakanlık tarafından kullanılır. Öğrenci not girişleri bu modül vasıtasıyla gerçekleştirilir. Yazılı sınavları sonrası öğretmenler öğrencilerin notlarını bu sistem üzerinden girerler.

Veli Bilgilendirme Sistemi ise öğretmenler tarafından girilen notların gözlem yapılabildiği modüldür. Bu modül vasıtasıyla halihazırda girilmiş olan veriler değiştirilemez ve manipüle edilemez.

Bazı öğrenciler kendi e-okul hesapları üzerinden e-okul not değiştirme işlemi yapabileceklerini zannetmektedir ancak bu yanlış bir düşüncedir ve uygulanabilirliği yoktur. Bir öğrencinin e-okul not değiştirme işlemi yapabilmesi için ancak ve ancak notunu değiştirmek istediği öğretmeninin şifresine sahip olmalıdır. Ancak, bir öğretmenin izinsiz olarak şifresini ele geçirmek etik bir davranış olmayacaktır ve böyle bir davranış ortaya koyarsa öğrenci bir disiplin cezasına maruz kalabilecektir.

İnternette yer alan “E-Okul Not Değiştirme” videoları ne kadar doğru?

İnternette yer alan “E-Okul Not Değiştirme” videoları sadece anlık olarak ekranda suni bir değişikliğe yol açmaktadır. Bu tarz değişiklik yapma gayretleri geçicidir ve esas veritabanında yer alan not bilgilerini değiştirmez. Bir başka deyişle ekranın yenilenmesiyle veya sisteme yeniden giriş yapılmasıyla değiştirildiği düşünülen veriler geri gelecektir.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.