E-Okul VBS Nedir ?

E-Okul VBS anlam olarak E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’nin kısaltılmış halidir. VBS kısaltması “Veli Bilgilendirme Sistemi” teriminin baş harfleri olan V, B ve S harflerinin bir araya gelmesiyle oluşur. VBS yani Veli Bilgilendirme Sistemi hizmeti Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Grup Başkanlığı tarafından sunulan bir online hizmettir.

E-Okul VBS Kısa Tarihçe

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi ya da E-Okul VBS hizmeti esasında e okul hizmetlerinin iki parçasından biridir. Birinci parça 2007 yılında hizmete giren E-Okul Yönetim Bilgi Sistemidir. E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi’nin hizmete sokulmasının ardından verilerin veliler tarafından da gözlemlenebilmesi için E-Okul VBS hizmeti devreye sokulmuştur.

e-okul vbs

E-Okul Sistemi Nasıl İşliyor?

E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi modülü öğretmen ve okul idarecileri tarafından kullanılmaktadır. E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi aracılığıyla öğrenci not ve devamsızlık bilgileri merkezi veri tabanına girilir. Sonrasında not ve devamsızlık gibi öğrenci okul bilgileri E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi aracılığıyla veliler ve öğrenciler tarafında görülebilmektedir.

Bilgi İşlem Grup Başkanlığı

E-Okul VBS hizmeti Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Grup Başkanlığı tarafından idare edilmektedir. e-Okul hizmetlerinin yanında başka hizmetleri de bulunan ilgili kamu dairesi ile ilgili ayrıntılı bilgi edinebilmek için Bilgi İşlem Grup Başkanlığı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.