E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi Giriş ve Genel Bilgi

E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi; e-okul sisteminin ana kısmını oluşturmaktadır. Sistem norm kadro tespiti, ücretsiz ders kitabı dağıtımı, merkezî sistem sınav plânlaması ve uygulanması gibi birçok çalışmaya esas olacak öğrenci bilgilerinin MEBBİS sistemi gibi merkezi bir veri tabanında toplanarak ihtiyaçlar doğrultusunda kullanılması için başlatılan e-Okul projesinin yönetim giriş kısmıdır.

E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi Girişi

E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi’ne giriş yapabilmek için bilgisayarınızda bulunan web tarayıcınızı kullanarak adres çubuğuna http://e-okul.meb.gov.tr yazınız veya ana sayfamızda yer alan mavi butonlu e-okul öğretmen girişi ya da e-okul yönetici girişi bağlantılarına tıklayınız.

e-okul yönetim bilgi sistemi

Gelen ekranın sağ tarafında bulunan kullanıcı girişi çerçevesindeki Giriş Kodu, Kullanıcı Adı ve Şifre alanlarını doldurunuz.

Burada Kullanıcı girişi menüsü altında bulunan alanlar;

 • Giriş Kodu: Giriş kodu alanına, bu alanın üstünde bulunan rakamı yazınız. Her bağlantıdabu rakam değişecek ve yeni rakamı bu kutucuğa yazmanız gerekecektir.
 • Kullanıcı Adı: İlgili birimce verilmiş olan verilmiş olan Kullanıcı Adını ilgili kutucuğa yazınız.
 • Şifre: İlgili birimce verilmiş olan şifreyi bu kutucuğa yazmanız gerekmektedir.
  Giriş yaptıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Bu ekranda e-okul Modülleri görülmektedir. Bu kısımda kullanıcı; şifre değişikliği yapabilir, e-okul haberlerine yada diğer bilgilere erişebilir.

E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi Menü Özellikleri

Menü, mevcut kullanıcı yetkilerinizle yapabileceğiniz işlemlerin görüntülendiği yerdir. Herhangi bir modüle girdiğinizde, modülün sayfalarının içinden sizin kullanabilecekleriniz e okul sistemi tarafından tespit edilip modül menüsünde görüntülenmektedir. Modülü kullanarak yapabileceğiniz işlemler, kullanım kolaylığı açısından gruplanmıştır. Bu gruplama birbiriyle ilişkili işlemler aynı grup altında toplanarak yapılmıştır. Modül ilk açıldığında modül menüsünde sadece grup isimlerini göreceksiniz. Örneğin e-Okul Kurum İşlemleri Modülü’ne ilişkin menüde;

 • Okul Bilgileri
 • Bilgi Giriş İşlemleri
 • Şube İşlemleri
 • Resim İşlemleri

grupları yer almaktadır.

“Okul Bilgileri” grubunun altında ise;

  • Okul Bilgileri Güncelle
  • Öğretim Şekli Güncelle

sayfaları yer alır.

E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi Kimler İçindir?

E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi kullanıcıları daha genellikle öğretmenlerden oluşur. Bunun yanında okul idari kadroları, müdürler, müdür yardımcıları ve milli eğitim müdürlükleri tarafından da kullanılmaktadır. Öğretmenler ve yöneticiler sisteme öğrenci ve okul bilgileri girişi yaparlar. Sisteme girilen veriler öğrenci ders notları, devamsızlık bilgileri, proje sonuçları, okul isimleri, öğretmen kullanıcı bilgileri gibi bilgilerdir. E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden giriş yapılan bilgiler sonrasında E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden öğrenciler ve veliler tarafından gözlemlenebilmektedir.

2 Yorum

 1. göktuğ 28 Ekim 2013 Reply
  • servet 01 Kasım 2013 Reply

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.