Görme Engelliler İçin E-Okul Girişi

E-Okul Veli Bilgilendirme ve E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi girişleri ekranlarında görme engelli kullanıcılar için ayrı bir giriş mekanizması geliştirilmiştir. Burada değişen kısım güvenlik rakamlarının girişinde yapılmıştır.

gorme engelliler için e-okul

Resimdeki Güvenlik Rakamlarını Girerken

E-Okul girişi sırasında resimdeki güvenlik rakamları alanının doldurmanız gerekir. Rakamları girmek için tabi ki rakamları görmek gerekiyor. Görme engelli kullanıcılar rakamları göremeyecekleri için giriş sisteminde rakamları sesli olarak söyleyecek bir mekanizma geliştirilmiştir.

Rakamları duymak için görme engeli ikonuna tıklamak gereklidir. Rakamların hemen sol tarafında yer alan bu ikona tıklanması durumunda sesli olarak rakamlar söylenmektedir. Duyduğunuz rakamları girdikten sonra, öğrenci no ve TC Kimlik No bilgilerini de girerek bu aşamayı geçmiş olursunuz.

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Girişinin İkinci Kısmı

Görme engelli kullanıcılar özellikle E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’nin ikinci kısmında zorluk yaşamaktadır. Çünkü söz konusu e-okul girişi kısımda kendi resimlerini seçmeleri gerekmektedir. Maalesef henüz bu kısım için görme engelli kullanıcılara özel bir alternatif geliştirilmemiştir. Bu nedenle, görme engelli kullanıcıların öğrenci seçimini yapabilmesi için yanlarında görme engeli olmayan başka birisini bulundurmaları veya kısa süreliğine de olsa onlardan yardım istemeleri gerekecektir.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.