Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS)

Veli Bilgilendirme Sistemi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulamaya alınmış olan bir online hizmettir. Kelimelerin baş harfleri olan V,B ve S harflerinin birlikte kullanılmasıyla VBS şeklinde de ifade edilebilmektedir.

Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS)

Veli Bilgilendrme Sistemi Kullanım Alanı ve Detayları

Veli Bilgilendirme Sistemi ya da bir diğer deyişle VBS, e-okul modüllerinde bir tanesidir. Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından uygulamaya alınmış olan ve hala bu kurum tarafından idare edilmekte olan bu uygulama ile öğretmenler ve okul idarecileri öğrenci bilgilerini, veri giriş modülü olan E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden sisteme aktarırlar.

Öğretmenler veya okul idarecileri tarafından sisteme girilen devamsızlık, yazılı sonuçları, proje bilgileri, karne notları vb. bilgiler e-okul’un gözlem modülü olan E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi aracılığıyla veliler ve öğrenciler tarafından görülebilir hale gelmektedir.

VBS Erişim Yöntemleri

VBS olarak ifade edebileceğimiz Veli Bilgilendrme Sistemi’ne erişim imkanı iki türlüdür. Sırayla belirtmek gerekirse bunlar:

  1. İnternet Aracılığıyla
  2. SMS Servisi Aracılığıyla

Veli Bilgilendrme Sistemi (VBS) erişimi hakkında bahsi geçen yöntemlerin ayrıntısına aşağıdaki başlıklarda değinilmektedir.

1. İnternet Aracılığıyla Veli Bilgilendrme Sistemi Erişimi

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) temel olarak internet üzerinden erişime açık olan bir servistir. Veliler ve öğrenciler, internete bağlanabilen bilgisayarlar, cep telefonu veya tabletler ile bu servise ücretsiz olarak ulaşabilirler. Veli veya öğrenci girişi yapmak üzere Veli Bilgilendirme Sistemi Giriş bağlantısına tıklayarak açılan sayfada yer alan kırmızı butonları kullanabilirsiniz.

2. SMS (Cep Telefonu Kısa Mesaj Servisi) Aracılığıyla Veli Bilgilendrme Sistemi Erişimi

Milli Eğitim Bakanlığı internet dışında Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) erişimi için farklı bir servis daha sunmaktadır. E-Okul Mobil Bilgilendirme Servisi adıyla bilinen bu hizmet ile SMS olarak velilere öğrenci bilgileri belirli periyotlarla gönderilmektedir. Bu hizmet ücretsiz olmayıp aylık olarak ücretlendirilmektedir. Hizmet karşılığı talep edilen ücret operatörler aracılığıyla tahsil edilmektedir. Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilmek için E-Okul Mobil Bilgilendirme Servisi Hakkında Bilgiler yazısını okuyabilirsiniz.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.